Zatory płatnicze
Zatory płatnicze stały się powszechnym problemem wielu przedsiębiorców i osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Nie dziwi więc, że przedsiębiorcy jeszcze ostrożniej poodchodzą do wyboru kontrahentów. Przede wszystkim próbują skuteczniej zabezpieczyć swoje wierzytelności. Aby szybciej ściągnąć swoje należności. Realizm gospodarczy powoduje zainteresowanie mechanizmów egzekucji oraz zabezpieczeń wierzytelności.
Kancelaria oferuje kompleksowe, a co najważniejsze skuteczne ustanawianie zabezpieczeń roszczeń oraz egzekwowania ustanowionych zabezpieczeń. Przykładowo jak: zabezpieczeń wekslowych, gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, zastawu rejestrowego, zastawu na rzeczach ruchomych i prawach, zabezpieczenia na prawach z zakresu własności przemysłowej, na jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, na bankowych papierach wartościowych, na udziałach w spółce z o.o., na akcjach niebędących przedmiotem obrotu na giełdzie, na instrumentach finansowych.
Najważniejsze dla przedsiębiorcy jest udzielenie wskazówek pozwalających uniknięciu błędów przy ustanawianiu oraz egzekwowaniu poszczególnych zabezpieczeń. Istotne jest, by zabezpieczenia były praktyczne oraz egzekwowalne. Także w zakresie postępowań komorniczych i upadłościowych.
Umowy winny zwierać zapisy umowne zgodne z obowiązującymi przepisami tak, by były ustanowione prawidłowo. Dlatego jest niezbędna wiedza w zakresie poszczególnych zabezpieczeń. Niekiedy wiąże się z dodatkowymi opłatami aby móc skutecznie je ustanowić.
Zabezpieczenia
I. Zabezpieczenia wekslowe:
Istotnym elementem jest ustanowienie skutecznego zabezpieczenia wekslowego. Zgodnie z istniejącą linią orzecznicza sądów powszechnych. Z odpowiednimi klauzulami oraz domniemaniami wekslowymi. W tym z pożądanymi zapisami w treści porozumienia wekslowego (tzw. deklaracji) do weksla własnego (nieuzupełnionego w chwili wystawienia – „in blanco”).
II. Umowy poręczenia:
Charakter odpowiedzialności poręczyciela oraz rodzaje poręczenia kształtuje treść umowy. Można ustanowić poręczenie za dług przyszły, warunkowy, przedawniony, a także tzw. podporęczenie. Nie zawsze ustanowienie poręczenia będzie zabezpieczało wierzytelność. Istotna jest kwestia tzw. zgód korporacyjnych oraz małżeńskich.
III. Dobrowolnego poddania się egzekucji
Elementy konieczne skutecznego oświadczenia o poddaniu się egzekucji wprost wynikają z kodeksu postępowania cywilnego. Należy unikać nieprawidłowości przy składaniu oświadczeń w przedmiocie poddania się egzekucji i wynikające z tego konsekwencje.
IV. Zastaw zwykły, rejestrowy oraz zastaw na prawach
Aby skutecznie zabezpieczyć wierzytelność należy pamiętać o pierwszeństwie zastawów oraz ewentualnych zmian. To umowa określa zakres zabezpieczenia zastawem oraz jego zmianę. Pamiętać należy, że niektórych rzeczy nie da się „zastawić”. Kwestią ważką jest zastaw na rzeczach wchodzących w skład majątkowej wspólności małżeńskiej.
V. Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe
Kolejnym rodzajem zabezpieczeń są gwarancje bankowe (spłaty kredytu lub pożyczki, prawidłowego wykonania umowy, zwrotu zaliczki, zapłaty). Należy zawsze weryfikować zakres odpowiedzialności gwaranta. W tym rzy uwzględnieniu wielości gwarantów i roszczeń z tym związanych.
VI. Zabezpieczenia:
Wskazać trzeba także na zabezpieczenia na prawach własności przemysłowej, bankowych papierach wartościowych, na udziałach w spółce z o.o., na akcjach niebędących przedmiotem obrotu na giełdzie, na instrumentach finansowych. Oraz sposobów formułowania poszczególnych zabezpieczeń i kosztów związanych z ich ustanowieniem.
Dopiero odpowiednio zabezpieczone roszczenia wierzycieli pozwalać mogą na pewność w zaspokojeniu wierzycieli w przypadku ich egzekwowania. W tym w zakresie prowadzonego postępowania upadłościowego oraz masy upadłościowej.
Dlatego tak istotnym jest prawidłowe określenie zabezpieczeń. Oraz skonstruowanie odpowiednich umów. Które mogą przygotować jedynie osoby na co dzień się nimi zajmujące i posiadające odpowiednią wiedzę prawną i ekonomiczną.
Co daje restrukturyzacja rolnikowi?
K O N T A K T
F.+ 48 22 398 46 80
A D R E S
Farna 9a lok. 6
07-410 Ostrołęka
O T W A R T E
Poniedziałek-Czwartek: 8:30-15:30
Piątek: 8:30-13:30