Restrukturyzacja jest trybem prawa upadłościowego wprowadzonym wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo Restrukturyzacyjne. Była to istna rewolucja!
Usprawnia sytuację osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej które prowadzą działalność gospodarczą. Zdolność restrukturyzacyjną mają nawet ROLNICY, którzy nie posiadają zdolności upadłościowej.
Podmiot gospodarczy, gdy przewiduje że jego sytuacja finansowa i gospodarcza ulega pogorszeniu ma szansę uratować swoją działalność pod opieką Państwa.
Ustawa wprowadziła obligatoryjność z mocy samego prawa zawieszenia wszystkich prowadzonych egzekucji, w tym przez komornika ale i również poborcę podatkowego. I to już w momencie wydania postanowienia przez Sąd w przedmiocie otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.
W tej procedurze możemy porozumiewać się ze swoimi wierzycielami w ramach układu. Ustawodawca przewidział cztery tryby restrukturyzacji jak postępowanie o zatwierdzeniu układu, przyśpieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. Sejm w ramach ustaw COVIDowych wprowadził kolejny, uproszczony tryb, o którym istnieje odrębny wpis.
Dłużnik musi złożyć do Sądu Restrukturyzacyjnego wniosek o restrukturyzację. Po wydaniu postanowienia przez Sąd o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, pojawia się przedstawiciel Państwa. Jest nim doradca restrukturyzacyjny. Może on również uczestniczyć przy złożeniu wniosku przez dłużnika. Jego celem jest weryfikacja wniosku dłużnika, czy oparto o przesłanki zgodne z prawdą . Czy posiada środki finansowe do realizacji układu z wierzycielami. Sędzia tutaj jest już jedynie pośrednikiem a pierwszoplanową rolę pełni doradca restrukturyzacyjny.
W zależności od wybranej procedury Sędzia ocenia transparentność prowadzonej procedury. Zwołuje zgromadzenie wierzycieli. Jeżeli większość wierzycieli wyrazi zgodę (zagłosuje za układem) układ zostanie przyjęty. Wtedy też realizujemy układ zgodnie z zawartym porozumieniem.
Co istotne, od chwili rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego, dłużnik nie spłaca ciążących długów. Tych sprzed otwarcia restrukturyzacji. Jedynie może realizować bieżące zobowiązania związane z prowadzoną działalnością. Oznacza to, że może wypłacać wynagrodzenia pracownikom, kupować niezbędny towar do produkcji i za niego płacić. Natomiast z długami obecnych wierzycieli czeka na zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego.
W tym okresie nie może być także wypowiedzianych szereg umów jak najmem, umowy rachunku bankowego, umowy leasingu. Wszyscy wierzyciele muszą czekać do momentu głosowania nad układem. Jest to niezwykle korzystna sytuacja dla dłużnika. Bowiem chroni firmę dłużnika oraz ich rodziny.
K O N T A K T
F.+ 48 22 398 46 80
A D R E S
Farna 9a lok. 6
07-410 Ostrołęka
O T W A R T E
Poniedziałek-Czwartek: 8:30-15:30
Piątek: 8:30-13:30